Szanowni Rodzice i Uczniowie,
Znaleźliśmy się wszyscy w zupełnie nowej sytuacji, w której ciężko nam się odnaleźć. Koronawirus (COVID-19) okazał się niesamowicie groźnym i szybko rozprzestrzeniającym się wirusem, którego skutki epidemii odczuwamy wszyscy. Musimy dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości – zdalna nauka i praca, limit miejsc w transporcie publicznym oraz w sklepach, a także dodatkowe obostrzenia mające na celu profilaktykę zakażenia koronawirusem sprawiają, że czujemy się zmęczeni psychicznie tą nową, trudną sytuacją. Zmiany zawsze wiążą się ze stresem i obciążeniem układu nerwowego człowieka.
Najtrudniej jednak znosimy izolację, wymuszoną przez zakaz wychodzenia z domu, poza obowiązkami (wyjście do pracy, spacer z psem, wizyta w aptece czy zrobienie zakupów). Spędzanie znacznej części czasu razem przez domowników oczywiście sprzyja tworzeniu więzi rodzinnych, ale generuje również wiele kłótni. Dodatkowo sytuacja pogorszyła się po nowych zaostrzeniach, stanowiących o zamknięciu bulwarów, parków i plaż oraz zakazie opuszczania domów przez osoby niepełnoletnie bez nadzoru osób dorosłych. Wszystkie te zalecenia mają na celu ochronę zdrowia ludzi i minimalizację kolejnych zakażeń COVID-19, nie mniej jednak stawiają ludzi przed wielkim wyzwaniem jakim jest stosowanie się do odgórnych zaleceń, które nie koniecznie są zgodne z ich planami.
Narastaniu konfliktów sprzyja również przenoszenie obowiązków w świat wirtualny. Co prawda zdalna praca i nauka może być ciekawym doświadczeniem, lecz jednak w niektórych rodzinach może stać się to dość kłopotliwe. Jeżeli w domu zdalnie uczy się kilkoro dzieci, które muszą o określonych godzinach stawiać się na e-lekcjach, to niemożliwością jest, aby wszystkie brały udział w zajęciach jeśli w ich posiadaniu jest tylko jeden komputer. Dodatkowo, również zdarza się, że i rodzić musi pracować zdalnie i jego czas pracy pokrywa się z godzinami prowadzenia zdalnego nauczania w szkołach.
Ludzie są sfrustrowani i znużeni koniecznością spędzania wolnego czasu w domu. Dla wielu jest to całkowita zmiana dotychczasowego stylu życia, w którym spotykali się ze znajomymi, chodzili do kina, restauracji, parku czy galerii. Dotyczy to zwłaszcza młodych osób, które nie mają obecnie możliwości spotykania się ze znajomymi i spędzaniu czasu poza domem.
Kolejnym czynnikiem, który spędza ludziom sen z powiek jest niepewność zarówno co do obecnej sytuacji, jak i co do przyszłości. Wiele osób ma mętlik w głowie poprzez sprzeczność przekazywanych informacji. Należy pamiętać, aby w natłoku wiadomości, zwracać uwagę głównie na te które są przekazywane za pośrednictwem rzetelnych nadawców. Takie informacje znajdą Państwo na Oficjalnej Stronie Rządu oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Wiele osób, poza obawą przed zakażeniem, obawia się również o swoją sytuację zawodową. Niektórzy pracodawcy zawiesili działalność, inni zamknęli, a część wręczyła wypowiedzenia swoim pracownikom. Choć wszyscy wiemy, że pieniądze szczęścia nie dają, to jednak brak stabilności zawodowej i ciągłości finansowej odbija się bardzo mocno na psychice człowieka.
W tych trudnych czasach możecie Państwo liczyć na pomoc i wsparcie nauczycieli, wychowawców oraz pedagoga szkolnego. Wszyscy jesteśmy dla Państwa dostępni za pośrednictwem dziennika elektronicznego. Życzymy Wam wszystkim zdrowia – nie tylko tego fizycznego i braku zakażenia koronawirusem – ale również psychicznego, aby wytrwać w tym wymagającym okresie.
Dodatkowo przypominamy, że Urząd Miasta Stołecznego Warszawy uruchomił Psychologiczne Centrum Wsparcia dla Rodziców i Uczniów , gdzie można znaleźć pomoc w trudnych sytuacjach związanych z pandemią koronawirusa – chodzi przede wszystkim o edukację.
Psychologiczne Centrum Wsparcia dla Rodziców i Uczniów oferuje trzy filary pomocy:
• Wsparcie psychologiczne dla rodziców
• Wsparcie dydaktyczne dla rodziców
• Wsparcie psychologiczne dla uczniów
Szczegółowe informacje można znaleźć :
http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/koronawirus-wsparcie-psychologiczne-i-dydaktyczne-dla-rodzin